Jutut »

Muinaissuomalaiset nimet

Muinaissuomalaiset nimet ovat ajalta ennen kristinuskoa. Ne ovat yleistyneet jälleen kansallisromantiikan myötä. Nykyään muinaisnimi on hiukan harvinaisempi ensimmäisenä etunimenä. Miehillä muinaisnimiä on huomattavasti enemmän kuin naisilla.

Muinaissuomalaisia nimiä käytettiin Suomessa ennen kristinuskon tuloa. Ainakin osin on ollut käytössä kantanimiä, kuten Iha, Hyvä, Lempi, Mieli, Valta ja näistä on sitten muodostettu uusia nimiä kuten Lemmitty, Hyvätty ja Mielikkä tai Ihalempi ja Mielivalta. Jälkimmäisessä tavassa näkyy germaanien tapa antaa kaksiosaisia nimiä (vrt. Sigfrid).

Kristinuskon myötä vanhat nimet pitkälti väistyivät ja uuden ajan alussa ne olivat jo likimain hävinneet. Niiden suosio kuitenkin kasvoi 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa kansallisromantiikan myötä. Kalevala ilmestyi vuonna 1835.

Alla olevassa listauksessa näet muinaisnimien yleisyydet väestörekisteritiedoista. Listauksesta näet myös paljon nimiä, joita ei ole tällä hetkellä ollenkaan käytössä. Nimet ovat yleisyysjärjestyksessä, mutta voit muuttaa järjestystä klikkaamalla sarakkeen otsaketta. Lisäksi on tieto siitä, kuinka moni nimistä on ensimmäisenä etunimenä. Listassa on myös nimen yleisyys miesten ja naisten keskuudessa.

Muinaisnimi hiukan harvinaisempi ensinimenä

Muinaisnimet ovat jonkin verran harvinaisempia ensimmäisinä etuniminä eli ensiniminä. Tässä yhtenä selityksenä on varmasti nimien kolmitavuisuus. On paljon tällaisia nimiä kuten Kalervo, Talvikki, Untamo, Lemmikki, Mielikki tai Hellikki. Viskurilain mukaan tällaiset painoltaan raskaammat nimet mielellään annetaan ensimmäisen etunimen jälkeen tulevaksi nimeksi. Toisaalta voihan olla, että jotkut nimet myös periytyvät sieltä kaukaa muinaisuudesta ja muina kuin etuniminä ne toimivat kuin suku- tai heimoniminä.

Miehillä on muinaisnimiä huomattavasti naisia enemmän

Muinaisnimet eivät tällä hetkellä ole ollenkaan marginaali-ilmiö. Alla olevan listan nimien mukaan nimettyjä suomalaisia on yli 105 tuhatta. Ensimmäisenä etunimenä muinaisnimi on 43 tuhannella suomalaisella. Naisella muinaisnimi on huomattavasti harvinaisempi. Yhtä muinaisnimeä kantavaa naista kohti on lähes neljä miestä.

Listassa toisena olevan Ilkka-nimen oletetaan myös olevan muinaisnimi, mutta tästä ei ole varmuutta.

Voit muuttaa alla taulukon järjestystä klikkaamalla sarakkeen otsikkoa.

#nimiyht.ensinaisiamiehiäpvm
1Kalervo362541239-3625411.3.
2Ilkka1403010983-1403016.3.
3Kauko85986140-85983.3.
4Viljo70463750-704627.1.
5Tuuli668533976685-22.2.
6Osmo63514859-635111.5.
7Talvikki43811084381-11.2.
8Unto43812975-43815.7.
9Salme424037294240-5.8.
10Vilja286423062864-12.9.
11Untamo247840-24785.7.
12Lempi21509612150-24.11.
13Auvo12048271511899.3.
14Otava96316840923
15Lemmikki7409740-24.11.
16Mielikki33012330-23.9.
17Raita328252328-1.4.
18Ilma289160289-26.8.
19Leino2761877269
20Kare268219-268
21Hellikki2267226-
22Ano14074-14013.11.
23Vaito8544-85
24Osma8454678
25Lalli8361-83
26Päivö8144-8130.6.
27Toivikki77877-
28Kylli715171-8.12.
29Lyylikki69alle 569-
30Tuomikki63alle 563-
31Ora5529946
32Arijoutsi53alle 5-53
33Kostia51alle 5-51
34Yi38172612
35Susi36172313
36Tiera36231125
37Kaukomieli29alle 5-29
38Valtari275-27
39Joutsi249-24
40Huima2216-22
41Tammi2214715
42Mielo2112138
43Kulta20alle 520-
44Kallas205-20
45Repo168-16
46Meeli131313-
47Kontio13alle 5-13
48Väinä118-11
49Viljari11alle 5-11
50Kultimo10alle 5-10
51Unaja10alle 510-
52Nousia9alle 5-9
53Jurva9alle 5-9
54Kuutamo8alle 58-
55Otra8alle 5-8
56Arpia8alle 5-8
57Kaipia8alle 5-8
58Kaipio7alle 5-7
59Rautia7alle 5-7
60Toivio7alle 5-7
61Mietti65-6
62Ihalempi6alle 56-
63Paaso6alle 5-6
64Kainu5alle 5-5
65Utujoutsi5alle 5-5
66Tapo----
67Kauka----
68Hyvätty----
69Hyvä----
70Kauki----
71Kaukka----
72Kaukia----
73Kaikki----
74Kirja----
75Kuuluva----
76Kyllä----
77Jousi----
78Hima----
79Ihak----
80Ikä----
81Mielenpito----
82Ikitiera----
83Äiniö----
84Asikka----
85Ihamuoto----
86Kuningas----
87Laso----
88Meurakas----
89Miemo----
90Ihanta----
91Satatieto----
92Yijä----
93----
94Auva----
95Iha----
96Mieli----
97Ihakka----
98Hirvi----
99Mielikkä----
100Mielakka----
101Ikämieli----
102Rahkoi----
103Hyvälempi----
104Hyväneuvo----
105Kaukoheimo----
106Kaukolempi----
107Kaukopäivä----
108Ihamieli----
109Ikäneuvo----
110Oinoi----
111Mielikirja----
112Mielitoivo----
113Mielivalta----
114Montapäivä----
115Montaneuvo----
116Viljapäivä----
117Himottu----
118Pelkoi----
119Mieloi----
120Mielikko----
121Uima----
122Vesivalo----
123Monto----
124Ottava----
125Parantajainen----
126Rahko----
127Suomalainen----
128Tukija----
129Vihava----
130Kurkoi----
131Vihta----
132Himoi----
133Hirvoi----
134Honkoi----
135Härköi----
136Ilvoi----
137Kaukoi----
138Ikopäivä----
139Vartia----
140Vesi----
141Jutikka----
142Ampuja----
143Meripäivä----
144Hopea----
145Janakka----
146Maanavilja----
147Joutsimies----
148Kaivas----
149Äijö----
150Kalamies----
151Lempo----
152Kalpio----
153Lempiä----
154Koira----
155Koveri----
156Lemmäs----
157Airikka----
158Viti----
159Kurikka----
160Sarijoutsi----
161Toiva----
162Toivelempi----
163Sotijalo----
164Toivottu----
165Torio----
166Tornia----
167Unti----
168Mielitty----
169Päiviä----
170Valta----
171Päivälapsi----
172Vihas----
173Vihavaino----
174Montaja----
175Viljakka----
176Kupias----
177Kukurtaja----
178Venemies----
179Tuntia----
180Tietävä----
181Tornio----
182Toivas----
183Toivettu----
184Tuiretuinen----
185Tulo----
186Ilakka----
187Ilmatoivia----
188Ikävalko----
189Uro----
190Vaania----
191Vaino----
192Ikäheimo----
193Tapatora----
194Vasara----
195Tapavaino----
196Säisä----
197Laulaja----
198Kokko----
199Kultamies----
200Kotarikko----
201Mieho----
202Miela----
203Mielipäivä----
204Miekka----
205Neuvo----
206Aikio----
207Kaivattu----
208Paasia----
209Puukko----
210Kekko----
211Rahikka----
212Keiho----
213Rasantaja----
214Kaukovalta----
215Aikamieli----

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Wikipedia: Suomen muinaisnimet

Lapsennimi.com: Muinaissuomalaisia nimiä – Ahti, Vilja, Mielitty, Lempo ja muut vanhat nimet

Kaksplus.fi: Unohdetut muinaissuomalaiset nimet, joihin törmää enää harvoin – oletko koskaan kuullut näitä?

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Kustaa Vilkuna: Etunimet, 2005, ensimmäinen painos 1976

Päivitetty: 24.10.2023

Julkaistu: 13.9.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Luontonimet
Luontonimeä kantaa ensimmäisenä etunimenään yli 340 tuhatta suomalaista. Luontonimet ovat paljon yleisempiä naisilla kuin miehillä. Katso lista kaikista luontonimistä väestörekisterissä.

Naisten ja miesten yhteiset nimipäivät
Suomenkielisessä kalenterissa on 23 päivää ja suomenruotsalaisessa 59 päivää, jolloin naisilla ja miehillä on yhteinen nimipäivä. Katso listaukset artikkelista.

Harvinaiset nimet, joilla on nimipäivä
Suomalaisessa ja suomenruotsalaisessa nimipäiväkalenterissa on koko joukko nimiä, joiden ei yleisyytensä perusteella enää pitäisi niissä olla. Tämä artikkeli listaa ne. Näidenkin hienojen nimien soisi taas yleistyvän, vaikka nimipäiväkalenteriin päässeitä nimiä ei sieltä juuri poistetakaan.

Yleiset nimet ilman nimipäivää
Suomalaiseen nimipäiväkalenteriin pääsemiseksi on vakiintunut 500 nimen kantajan vaatimus ensimmäisenä etunimenä. Tässä artikkelissa listaamme nimet, joilla olisi tämän rajan perusteella oikeus saada virallinen nimipäivä, mutta joilla jostain syystä ei nimipäivää ole.

Yhdysnimien nimipäivät
Yhdysviivalla varustetuilla yhdysnimillä ei ole virallisia nimipäiviä. Poikkeus on Kukka-Maaria, sillä se merkitsee Marian etsikkopäivää. Voit ehdottaa yhdysviivaiselle nimelle epävirallista nimipäivää nimipaivat.fi:ssä.