Jutut »

Naisten yleisimmät etunimet

Naisten yleisimmät ensimmäiset etunimet ovat Tuula, Anne ja Päivi. Listauksessa on 100 yleisintä nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Tuula30537374734284
2.Anne30317458434901
3.Päivi29918359433512
4.Anna289741710946083
5.Ritva28231256130792
6.Leena281471946647613
7.Pirjo27886150529391
8.Sari27661157029231
9.Minna27658191229570
10.Marja263351736943704
11.Tiina25848163827486
12.Riitta251471311038257
13.Tarja24614130125915
14.Laura23353338326736
15.Pirkko22384159923983
16.Seija21399151822917
17.Aino213951496336358
18.Jaana21391142122812
19.Satu21385357724962
20.Heidi21284249223776
21.Sirpa21226168722913
22.Hanna21175298124156
23.Sanna21017143322450
24.Raija20789115021939
25.Liisa207854441465199
26.Eeva20642600326645
27.Maria20194179350199544
28.Eija20066147521541
29.Merja19563118320746
30.Anja19553281122364
31.Johanna1946392686112149
32.Kirsi19342230421646
33.Arja18550113519685
34.Eila18442250320945
35.Maija176931314530838
36.Paula17535168319218
37.Ulla17025237819403
38.Jenni16823117918002
39.Elina162814783864119
40.Katja15750128917039
41.Sirkka15371201817389
42.Mari15108929724405
43.Nina14914104015954
44.Heli14910153216442
45.Anni14814511419928
46.Emma14761260717368
47.Terttu13230431717547
48.Raili1321280714019
49.Mirja13052180914861
50.Kirsti12812212514937
51.Anu1253786413401
52.Helena12481109662122143
53.Hilkka12449199914448
54.Emilia122545727969533
55.Tuija1224167512916
56.Sara12018282514843
57.Kaija11750152713277
58.Ella11654290214556
59.Niina1165374512398
60.Sofia116315054362174
61.Suvi11252272313975
62.Kaisa11094834919443
63.Pia11048123212280
64.Tanja1092061211532
65.Jenna1073883911577
66.Saara10649207512724
67.Kati1039663011026
68.Maarit103674710557472
69.Henna1035697111327
70.Veera10324109211416
71.Aila10267141511682
72.Marjo10254136411618
73.Leila10129118511314
74.Noora10109173711846
75.Katri10097411914216
76.Irma10091110011191
77.Julia99041210422008
78.Susanna97654709256857
79.Iida9688766617354
80.Riikka9645385313498
81.Lea9613228811901
82.Outi919690910105
83.Marja-Leena9156201411170
84.Venla913792110058
85.Mervi90856109695
86.Milla8998113410132
87.Helmi8995991718912
88.Taina89457479692
89.Jonna88303979227
90.Sinikka87063329842004
91.Virpi86857089393
92.Emmi8659137110030
93.Kerttu8637346712104
94.Irja8457176610223
94.Miia845712829739
96.Sonja82057078912
97.Tiia80569228978
98.Marja-Liisa7999217210171
99.Lotta7793360511398
100.Marika77241880026524

Samoin kuin miesten nimien listauksessa, korostuu naisten listauksessa kaksitavuisuus. Suosituimmat nimet ovat lyhyitä ja nopeahkosti lausuttavissa olevia. Nimet eivät kuitenkaan ole liian lyhyitä, jolloin niitä voisi olla vaikea erottaa muiden sanojen joukosta. Ensimmäinen äänteellisesti kolmitavuinen nimi, Maria, on vasta sijalla 27. ja selkeästi kolmitavuinen Johanna sijalla 31. Tässä näkyy nimien määräytyminen viskurilain mukaan, eli pidemmät nimet tulevat lyhyempien jälkeen.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2022. Eli näin monella naisella on ollut ensimmäisenä etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty muiden kuin ensimmäisten etunimien ja kaikkien etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.

Naisten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet
Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

Viskurilaki määrää etunimien rakennetta
Viskurilaki on kielitieteen käsite. Sen mukaan kielessä raskaammat ainekset ikään viskautuvat jälkimmäisiksi. Tämä näkyy myös nimissä. Ensimmäiset etunimet ovat rakenteeltaan kevyempiä, kaksitavuisia, ja jälkimmäiset raskaampia, kolmitavuisia.

Siveä. Kauno-annakka vuodelle 1865
Isak Edvard Sjöman kokosi ensimmäisen suomenkielisen nimipäiväkalenterin. Siitä tuli perusta myös nykypäivän nimipäiville.