Jutut »

Naisten yleisimmät kaikki etunimet

Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Maria20194179350199544
2.Helena12481109662122143
3.Anneli5653113681119334
4.Johanna1946392686112149
5.Kaarina27219253995260
6.Hannele38688214386011
7.Marjatta45388000284540
8.Kristiina40227117175193
9.Emilia122545727969533
10.Liisa207854441465199
11.Elina162814783864119
12.Sofia116315054362174
13.Tuulikki13325636357695
14.Maarit103674710557472
15.Susanna97654709256857
16.Annikki17495172953478
17.Katariina39544418248136
18.Leena281471946647613
19.Anna289741710946083
20.Marja263351736943704
21.Sinikka87063329842004
22.Inkeri15693866440233
23.Riitta251471311038257
24.Aino213951496336358
25.Anne30317458434901
26.Tuula30537374734284
27.Päivi29918359433512
28.Kyllikki9893249233481
29.Orvokki5923086431456
30.Maija176931314530838
31.Ritva28231256130792
32.Karoliina28582787430732
33.Tellervo7482945930207
34.Pauliina31312685029981
35.Minna27658191229570
36.Pirjo27886150529391
37.Sari27661157029231
38.Irmeli14762687128347
39.Eveliina45002341227912
40.Tiina25848163827486
41.Laura23353338326736
42.Eeva20642600326645
43.Marika77241880026524
44.Elisabet4762548725963
45.Tarja24614130125915
46.Satu21385357724962
47.Mari15108929724405
48.Hanna21175298124156
49.Pirkko22384159923983
50.Heidi21284249223776
51.Annika71911635523546
52.Ilona45771887323450
53.Marita55861758723173
54.Amanda53731764623019
55.Seija21399151822917
56.Sirpa21226168722913
57.Jaana21391142122812
58.Sanna21017143322450
59.Anja19553281122364
60.Irene24901975122241
61.Julia99041210422008
62.Raija20789115021939
63.Anita63801533521715
64.Sisko67751492821703
65.Aurora18151985921674
66.Kirsi19342230421646
67.Eija20066147521541
68.Matilda36591786821527
69.Marianne45401691721457
70.Olivia54531599921452
71.Eila18442250320945
72.Katriina18201906420884
73.Merja19563118320746
74.Elisabeth5621982620388
75.Linnea43031564919952
76.Anni14814511419928
77.Tuulia11001877619876
78.Arja18550113519685
79.Marjaana13661829819664
80.Kaisa11094834919443
81.Ulla17025237819403
82.Marketta15481773319281
83.Paula17535168319218
84.Elisa55261366619192
85.Helmi8995991718912
86.Jenni16823117918002
87.Terttu13230431717547
88.Sirkka15371201817389
89.Emma14761260717368
90.Iida9688766617354
91.Katja15750128917039
92.Heli14910153216442
93.Mirjami7231525715980
94.Nina14914104015954
95.Maaria4461490515351
96.Anniina40021130415306
97.Kirsti12812212514937
98.Mirja13052180914861
99.Sara12018282514843
100.Birgitta23911223514626

Naisten kaikkien etunimien lista on hyvin samanlainen, kuin muiden etunimien listakin. Muut etunimet kasaantuvat enemmän tietyille nimille ja siksi ne hallitsevat listaa. Ensimmäisissä etunimissä on annettujen nimien suhteen enemmän variaatiota eli niitä annetaan suosituimpienkin nimien kohdalla vähemmän. Siksi ensimmäisinä etuniminä suositut eivät nouse yhteisellä listalla kovin korkealle. Korkeimmalle nousee Liisa, sijalle 10.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2022. Eli näin monella naisella on ollut minä tahansa etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty ensimmäisten etunimien ja muiden kuin ensimmäisten etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet
Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

Miesten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Miesten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet
Yleisimmät muut etunimet ovat Juhani, Olavi ja Antero. Listaus kattaa 100 yleisintä nimeä.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.

Naisten yleisimmät etunimet
Naisten yleisimmät ensimmäiset etunimet ovat Tuula, Anne ja Päivi. Listauksessa on 100 yleisintä nimeä.