Jutut »

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Maria20194179350199544
2.Anneli5653113681119334
3.Helena12481109662122143
4.Johanna1946392686112149
5.Kaarina27219253995260
6.Hannele38688214386011
7.Marjatta45388000284540
8.Kristiina40227117175193
9.Emilia122545727969533
10.Tuulikki13325636357695
11.Annikki17495172953478
12.Sofia116315054362174
13.Elina162814783864119
14.Maarit103674710557472
15.Susanna97654709256857
16.Liisa207854441465199
17.Katariina39544418248136
18.Inkeri15693866440233
19.Sinikka87063329842004
20.Kyllikki9893249233481
21.Orvokki5923086431456
22.Tellervo7482945930207
23.Karoliina28582787430732
24.Irmeli14762687128347
25.Pauliina31312685029981
26.Elisabet4762548725963
27.Eveliina45002341227912
28.Aurora18151985921674
29.Elisabeth5621982620388
30.Irene24901975122241
31.Leena281471946647613
32.Katriina18201906420884
33.Ilona45771887323450
34.Marika77241880026524
35.Tuulia11001877619876
36.Marjaana13661829819664
37.Matilda36591786821527
38.Marketta15481773319281
39.Amanda53731764623019
40.Marita55861758723173
41.Marja263351736943704
42.Anna289741710946083
43.Marianne45401691721457
44.Annika71911635523546
45.Olivia54531599921452
46.Linnea43031564919952
47.Anita63801533521715
48.Mirjami7231525715980
49.Aino213951496336358
50.Sisko67751492821703
51.Maaria4461490515351
52.Elisa55261366619192
53.Aleksandra8461343414280
54.Maija176931314530838
55.Riitta251471311038257
56.Birgitta23911223514626
57.Julia99041210422008
58.Alexandra19451180813753
59.Anniina40021130415306
60.Aulikki767999510762
61.Helmi8995991718912
62.Margareta717991410631
63.Kristina2066989011956
64.Hellevi493966810161
65.Päivikki20294509652
66.Mari15108929724405
67.Vilhelmiina46289569418
68.Marjut4525887513400
69.Kaisa11094834919443
70.Helinä111282669378
71.Mirjam139781639560
72.Maritta2186797010156
73.Josefiina84077988638
74.Iida9688766617354
75.Alina3543740810951
76.Ida7098724714345
77.Ellen4590708911679
78.Erika323464209654
79.Margit233063238653
80.Eliisa86662467112
81.Esteri36360946457
82.Hillevi44960636512
83.Eeva20642600326645
84.Marjukka79258066598
85.Marie99356776670
86.Christina136756166983
87.Annukka124951466395
88.Henriikka87551215996
89.Anni14814511419928
90.Mikaela129650876383
91.Sylvia62949155544
92.Isabella182947986627
93.Lyydia87447695643
94.Juulia187846866564
95.Onerva64846845332
96.Aliisa136346275990
97.Anne30317458434901
98.Katarina105745645621
99.Alice68045525232
100.Amalia74544005145

Naisten muissa kuin ensimmäisissä etunimissä korostuu kolmitavuisuus. Ensimmäinen kaksitavuinen nimi, Liisa, on vasta sijalla 16. Muissa kuin ensimmäisissä etunimissä voi ilmeisesti käyttää hiukan enemmän "ilmaisuvoimaa" ja erottelukykyä, nimen lyhyys tai helppo lausuttavuus ei ole enää niin tärkeällä sijalla kuin ensimmäisten etunimien, yleisesti kutsumanimien, ollessa kyseessä. Nelitavuisiakin listalle jo mahtuu, niistä korkeimpana Katariina sijalla 14. Tässä näkyy myös nimien määräytyminen viskurilain mukaan, eli pidemmät nimet tulevat lyhyempien jälkeen.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2022. Eli näin monella naisella on ollut muuna kuin ensimmäisenä etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty ensimmäisten etunimien ja kaikkien etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Miesten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Miesten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet
Yleisimmät muut etunimet ovat Juhani, Olavi ja Antero. Listaus kattaa 100 yleisintä nimeä.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.

Naisten yleisimmät etunimet
Naisten yleisimmät ensimmäiset etunimet ovat Tuula, Anne ja Päivi. Listauksessa on 100 yleisintä nimeä.