Jutut »

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet 2024

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Maria20099178859198958
2.Anneli5406110692116098
3.Helena12178107596119774
4.Johanna1944292332111774
5.Kaarina25548959592149
6.Hannele38208164385463
7.Marjatta42497607380322
8.Kristiina40257117975204
9.Emilia126565816870824
10.Tuulikki12655495756222
11.Sofia121775187964056
12.Annikki15644858450148
13.Elina162634753163794
14.Susanna97684700656774
15.Maarit102734695957232
16.Katariina39694416848137
17.Liisa197364253062266
18.Inkeri15023752139023
19.Sinikka82983205440352
20.Kyllikki8693017531044
21.Orvokki5422974630288
22.Tellervo6982814428842
23.Karoliina28732798730860
24.Pauliina31252685329978
25.Irmeli14282630227730
26.Elisabet4782510925587
27.Eveliina45872376428351
28.Aurora20792197224051
29.Elisabeth5732021420787
30.Irene24211936121782
31.Ilona48131935024163
32.Leena273111905246363
33.Katriina18171901720834
34.Tuulia11031888819991
35.Marika77031879026493
36.Matilda39281850622434
37.Amanda56121830323915
38.Marjaana13611825619617
39.Olivia60761736223438
40.Marketta15191735918878
41.Anna283681730945677
42.Marita54481722922677
43.Marja255701715642726
44.Marianne44851684021325
45.Annika72101639223602
46.Linnea47001597520675
47.Aino207971556736364
48.Maaria4551496815423
49.Anita61491493721086
50.Mirjami7001481715517
51.Sisko63911442620817
52.Aleksandra9141391914833
53.Elisa55281367719205
54.Maija170191293929958
55.Riitta245391288637425
56.Alexandra20301228814318
57.Julia100581222222280
58.Birgitta23361211714453
59.Anniina39961134815344
60.Helmi90771043319510
61.Kristina2075982611901
62.Aulikki731966510396
63.Margareta688956310251
64.Päivikki19793399536
65.Mari15087932924416
66.Hellevi45792839740
67.Vilhelmiina47990709549
68.Marjut4473882913302
69.Kaisa10887827419161
70.Helinä108481359219
71.Josefiina87180688939
72.Maritta2154787910033
73.Iida9727779017517
74.Alina3796767811474
75.Mirjam127376718944
76.Ellen5011751512526
77.Ida7124738114505
78.Erika325564909745
79.Eliisa85861477005
80.Margit220361278330
81.Eeva19589606525654
82.Marie100458606864
83.Hillevi42157876208
84.Marjukka78757706557
85.Esteri30757006007
86.Christina135356306983
87.Anni14665518919854
88.Mikaela131751886505
89.Annukka124851386386
90.Henriikka87851165994
91.Isabella196350897052
92.Lyydia97350336006
93.Sylvia66349585621
94.Amalia84548065651
95.Juulia189647366632
96.Aliisa144247246166
97.Anne30072461434686
98.Katarina107045675637
99.Alice70945185227
100.Viola296044617421

Naisten muissa kuin ensimmäisissä etunimissä korostuu kolmitavuisuus. Ensimmäinen kaksitavuinen nimi, Maarit, on vasta sijalla 15. Muissa kuin ensimmäisissä etunimissä voi ilmeisesti käyttää hiukan enemmän "ilmaisuvoimaa" ja erottelukykyä, nimen lyhyys tai helppo lausuttavuus ei ole enää niin tärkeällä sijalla kuin ensimmäisten etunimien, yleisesti kutsumanimien, ollessa kyseessä. Nelitavuisiakin listalle jo mahtuu, niistä korkeimpana Katariina sijalla 16. Tässä näkyy myös nimien määräytyminen viskurilain mukaan, eli pidemmät nimet tulevat lyhyempien jälkeen.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2024. Eli näin monella naisella on ollut muuna kuin ensimmäisenä etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty ensimmäisten etunimien ja kaikkien etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Päivitetty: 7.5.2024

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät kaikki etunimet 2024
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Miesten yleisimmät kaikki etunimet 2024
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Miesten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet 2024
Yleisimmät muut etunimet ovat Juhani, Olavi ja Antero. Listaus kattaa 100 yleisintä nimeä.

Naisten yleisimmät etunimet 2024
Naisten yleisimmät ensimmäiset etunimet ovat Anne, Tuula ja Päivi. Listauksessa on 100 yleisintä nimeä.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.