Jutut »

Miesten yleisimmät kaikki etunimet 2023

Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Juhani7638272644280282
2.Olavi5672134323139995
3.Antero1796132837134633
4.Tapani3914130687134601
5.Johannes4063128671132734
6.Tapio9399104648114047
7.Mikael1043995139105578
8.Kalevi44858630090785
9.Matti401963727377469
10.Pekka306034593076533
11.Petteri25587091073468
12.Ilmari22406717969419
13.Matias98975468564582
14.Sakari38465992763773
15.Antti368381808954927
16.Kristian35955039353988
17.Juha44107913953246
18.Heikki275602233249892
19.Timo43450437147821
20.Mikko37932671244644
21.Markus157822756043342
22.Kari38695460043295
23.Aleksi156902492240612
24.Jari37373259639969
25.Jukka33232607639308
26.Oskari60173202138038
27.Markku31731568037411
28.Jaakko177151934237057
29.Petri239481266036608
30.Mika33350290836258
31.Kalervo12393501536254
32.Henrik42793141835697
33.Lauri224851220434689
34.Ville25769751033279
35.Veikko139281907933007
36.Hannu28733409832831
37.Valtteri72322376030992
38.Erkki193391164630985
39.Seppo25929494630875
40.Janne27504236229866
41.Marko24987441829405
42.Ari26438282129259
43.Ensio4812785428335
44.Tuomas154011267528076
45.Elias116521623427886
46.Sami26241145327694
47.Juho17142955426696
48.Erik40702098025050
49.Pentti18322662424946
50.Onni101781447924657
51.Eero17717691224629
52.Jani22684133624020
53.Eemeli50011890623907
54.Samuli53001802623326
55.Martti14676860523281
56.Jussi17860434722207
57.Teemu20202144621648
58.Harri19459207121530
59.Jorma18887251121398
60.Eino106451071321358
61.Samuel57371510420841
62.Risto17172310920281
63.Jarmo18009174719756
64.Veli87841079319577
65.Viljami42031512519328
66.Esa16416281219228
67.Oliver72561197119227
68.Pasi17793121319006
69.Emil61301268918819
70.Jouni16352236118713
71.Niko16926168018606
72.Raimo16376206418440
73.Pertti15214309618310
74.Arto15783251418297
75.Joonas13229502218251
76.Olli14901322918130
77.Toivo74671053718004
78.Leo12748524517993
79.Kalle11189662917818
80.Vesa14971275717728
81.Toni1668483117515
82.Esko12939427817217
83.Jouko14144276616910
84.Santeri60031064016643
85.Armas8801575316633
86.Johan44551208816543
87.Paavo10140626916409
88.Reijo14626165716283
89.Tomi1544560916054
90.Väinö8186783816024
91.Kimmo14541129515836
92.Daniel8010767815688
93.Eetu13044263615680
94.Henri12718291715635
95.Joni1451281515327
96.Alexander29901219715187
97.Tommi1431468314997
98.Sebastian32501162014870
99.Tero13779105514834
100.Otto7872648714359

Kun suosituimpien etunimien listaan yhdistetään niin ensimmäiset kuin kaikki muutkin etunimet, saadaan yllä oleva lista. Tämä on itse asiassa hyvin samanlainen kuin muiden kuin ensimmäisten etunimien lista. Erona on esimerkiksi se, että sijalle 9. kiilaa Matti ja sijalle 10. Pekka. Muut kuin ensimmäiset nimet, ja lähinnähän kyseessä ovat toiset etunimet, keskittyvät enemmän tietyille nimille: Juhani, Olavi, Antero. Näin ne myös hallitsevat etunimien kokonaislistaa, jonne pääsevät sinne tänne kapuamaan vain kaikkein suosituimmat ensimmäiset etunimet. Matti ja Pekka ovat muuten myös esimerkkejä nimistä, joita käytetään paljon niin ensimmäisenä kuin muunakin ensimmäisenä etunimenä.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2023. Eli näin monella miehellä on ollut minä tahansa etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty ensimmäisten etunimien ja muiden kuin ensimmäisten etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Päivitetty: 14.2.2023

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet 2023
Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

Miesten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet 2023
Yleisimmät muut etunimet ovat Juhani, Olavi ja Antero. Listaus kattaa 100 yleisintä nimeä.

Naisten yleisimmät kaikki etunimet 2023
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Kaikki suomalaisten etunimien anagrammit
Kolmasosa suomalaisista etunimistä on anagrammeja. Anagrammissa on samat kirjaimet eri järjestyksessä. Katso lista kaikista suomalaisten etunimistä, jotka ovat toistensa anagrammeja.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.