Jutut »

Miesten yleisimmät kaikki etunimet

Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Juhani7814274864282678
2.Olavi5761135529141290
3.Antero1827134381136208
4.Tapani3986131430135416
5.Johannes4044129549133593
6.Tapio9532105222114754
7.Mikael1027694786105062
8.Kalevi47288786792595
9.Matti412343742778661
10.Pekka312814615277433
11.Petteri25587095173509
12.Ilmari22156767669891
13.Matias97835467964462
14.Sakari38886033464222
15.Antti372371807255309
16.Kristian35525022953781
17.Juha44438915753595
18.Heikki281922249550687
19.Timo43936434748283
20.Mikko38173673144904
21.Kari39267462943896
22.Markus157982759243390
23.Aleksi156212482340444
24.Jari37611259240203
25.Jukka33551608539636
26.Markku32232572937961
27.Oskari59703186237832
28.Jaakko180121944137453
29.Kalervo13083577437082
30.Petri240231269036713
31.Mika33467289836365
32.Henrik42763141035686
33.Lauri227701217934949
34.Veikko144651909933564
35.Hannu29238410933347
36.Ville25786750033286
37.Erkki201561175031906
38.Seppo26640500031640
39.Valtteri71642363330797
40.Janne27570235229922
41.Marko25063443229495
42.Ari26650280329453
43.Ensio4992839128890
44.Tuomas154061270628112
45.Sami26280144427724
46.Elias112811599027271
47.Juho17171952926700
48.Pentti19226667225898
49.Erik40882104025128
50.Eero18120686824988
51.Jani22742132924071
52.Onni99521407524027
53.Martti15255863723892
54.Eemeli49081875823666
55.Samuli53101808923399
56.Jussi17938435622294
57.Jorma19480255822038
58.Harri19674207821752
59.Teemu20253144221695
60.Eino106361047821114
61.Risto17548311620664
62.Samuel56121497020582
63.Jarmo18214176119975
64.Veli89731088019853
65.Esa16636283319469
66.Raimo17071208619157
67.Pasi17888121919107
68.Viljami40321486118893
69.Pertti15698315418852
70.Jouni16488236218850
71.Niko16927166918596
72.Arto15959253618495
73.Oliver68491145618305
74.Emil58531242818281
75.Joonas13215501818233
76.Olli15011320918220
77.Kalle11289661317902
78.Vesa15123277517898
79.Toivo75741026417838
80.Esko13472429317765
81.Leo12468508117549
82.Toni1671782917546
83.Jouko14478277217250
84.Reijo15082167416756
85.Paavo10418631516733
86.Armas8851580816693
87.Santeri59911061716608
88.Johan44791208916568
89.Tomi1547260416076
90.Kimmo14618130215920
91.Väinö8062772915791
92.Henri12715290115616
93.Eetu12925262215547
94.Daniel7821756315384
95.Joni1452080615326
96.Tommi1433268015012
97.Tero13834105214886
98.Alexander28991189414793
99.Sebastian31621146514627
100.Otto7818643714255

Kun suosituimpien etunimien listaan yhdistetään niin ensimmäiset kuin kaikki muutkin etunimet, saadaan yllä oleva lista. Tämä on itse asiassa hyvin samanlainen kuin muiden kuin ensimmäisten etunimien lista. Erona on esimerkiksi se, että sijalle 9. kiilaa Matti ja sijalle 10. Pekka. Muut kuin ensimmäiset nimet, ja lähinnähän kyseessä ovat toiset etunimet, keskittyvät enemmän tietyille nimille: Juhani, Olavi, Antero. Näin ne myös hallitsevat etunimien kokonaislistaa, jonne pääsevät sinne tänne kapuamaan vain kaikkein suosituimmat ensimmäiset etunimet. Matti ja Pekka ovat muuten myös esimerkkejä nimistä, joita käytetään paljon niin ensimmäisenä kuin muunakin ensimmäisenä etunimenä.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2022. Eli näin monella miehellä on ollut minä tahansa etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty ensimmäisten etunimien ja muiden kuin ensimmäisten etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet
Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

Miesten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet
Yleisimmät muut etunimet ovat Juhani, Olavi ja Antero. Listaus kattaa 100 yleisintä nimeä.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.

Viskurilaki määrää etunimien rakennetta
Viskurilaki on kielitieteen käsite. Sen mukaan kielessä raskaammat ainekset ikään viskautuvat jälkimmäisiksi. Tämä näkyy myös nimissä. Ensimmäiset etunimet ovat rakenteeltaan kevyempiä, kaksitavuisia, ja jälkimmäiset raskaampia, kolmitavuisia.