Jutut »

Miesten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet

Yleisimmät muut etunimet ovat Juhani, Olavi ja Antero. Listaus kattaa 100 yleisintä nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Juhani7814274864282678
2.Olavi5761135529141290
3.Antero1827134381136208
4.Tapani3986131430135416
5.Johannes4044129549133593
6.Tapio9532105222114754
7.Mikael1027694786105062
8.Kalevi47288786792595
9.Petteri25587095173509
10.Ilmari22156767669891
11.Sakari38886033464222
12.Matias97835467964462
13.Kristian35525022953781
14.Pekka312814615277433
15.Matti412343742778661
16.Kalervo13083577437082
17.Oskari59703186237832
18.Henrik42763141035686
19.Ensio4992839128890
20.Markus157982759243390
21.Aleksi156212482340444
22.Valtteri71642363330797
23.Heikki281922249550687
24.Erik40882104025128
25.Jaakko180121944137453
26.Veikko144651909933564
27.Eemeli49081875823666
28.Samuli53101808923399
29.Antti372371807255309
30.Elias112811599027271
31.Armas8851580816693
32.Samuel56121497020582
33.Viljami40321486118893
34.Onni99521407524027
35.Tuomas154061270628112
36.Petri240231269036713
37.Aleksanteri8021245713259
38.Emil58531242818281
39.Uolevi1211225112372
40.Lauri227701217934949
41.Johan44791208916568
42.Alexander28991189414793
43.Jalmari5621179412356
44.Erkki201561175031906
45.Sebastian31621146514627
46.Oliver68491145618305
47.Ilari25171123113748
48.Veli89731088019853
49.Santeri59911061716608
50.Eino106361047821114
51.Toivo75741026417838
52.Einari394974210136
53.Eemil4221966613887
54.Kullervo12296349756
55.Juho17171952926700
56.Allan863951110374
57.Aukusti47992859764
58.Juha44438915753595
59.Aulis2564906011624
60.Martti15255863723892
61.Christian1964850410468
62.Artturi103379518984
63.Benjamin3918785011768
64.Väinö8062772915791
65.Juhana113777118848
66.Hermanni56775948161
67.Daniel7821756315384
68.Akseli4419751511934
69.Ville25786750033286
70.Anton6252746513717
71.Elmeri238972069595
72.Vilhelm17371117284
73.Eero18120686824988
74.Mikko38173673144904
75.Valdemar10867146822
76.Pentti19226667225898
77.Eerik110166317732
78.Kalle11289661317902
79.Otto7818643714255
80.Paavo10418631516733
81.Julius4983615311136
82.Jukka33551608539636
83.Joonatan195559387893
84.Aatos248958748363
85.Henrikki15158195970
86.Kaarlo341658039219
87.Markku32232572937961
88.Vilho5554552211076
89.Edvard29254585750
90.Iisakki28554115696
91.Topias329751278424
92.August35751135470
93.Leo12468508117549
94.Vihtori30650295335
95.Joonas13215501818233
96.Seppo26640500031640
97.Wilhelm34849975345
98.Kustaa12149015022
99.Rafael73248985630
100.Anders174848876635

Muissa kuin ensimmäisissä etunimissä korostuu kolmitavuisuus. Suosituin kaksitavuinen muu kuin ensimmäinen etunimi on Pekka sijalla 14. Muissa kuin ensimmäisissä etunimissä ei tarvitse niin painottaa lyhyyttä, mutta kuitenkaan ne eivät ole ylettömän pitkiä. Muiden kuin ensimmäisten etunimien lista muodostuu siis varsin erilaiseksi kuin ensimmäisten etunimien lista. Tässä näkyy myös nimien määräytyminen viskurilain mukaan, eli pidemmät nimet tulevat lyhyempien jälkeen.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2022. Eli näin monella miehellä on ollut muuna kuin ensimmäisenä etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty ensimmäisten etunimien ja kaikkien etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet
Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

Miesten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.

Viskurilaki määrää etunimien rakennetta
Viskurilaki on kielitieteen käsite. Sen mukaan kielessä raskaammat ainekset ikään viskautuvat jälkimmäisiksi. Tämä näkyy myös nimissä. Ensimmäiset etunimet ovat rakenteeltaan kevyempiä, kaksitavuisia, ja jälkimmäiset raskaampia, kolmitavuisia.