Jutut »

Miesten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet 2023

Yleisimmät muut etunimet ovat Juhani, Olavi ja Antero. Listaus kattaa 100 yleisintä nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Juhani7638272644280282
2.Olavi5672134323139995
3.Antero1796132837134633
4.Tapani3914130687134601
5.Johannes4063128671132734
6.Tapio9399104648114047
7.Mikael1043995139105578
8.Kalevi44858630090785
9.Petteri25587091073468
10.Ilmari22406717969419
11.Sakari38465992763773
12.Matias98975468564582
13.Kristian35955039353988
14.Pekka306034593076533
15.Matti401963727377469
16.Kalervo12393501536254
17.Oskari60173202138038
18.Henrik42793141835697
19.Ensio4812785428335
20.Markus157822756043342
21.Aleksi156902492240612
22.Valtteri72322376030992
23.Heikki275602233249892
24.Erik40702098025050
25.Jaakko177151934237057
26.Veikko139281907933007
27.Eemeli50011890623907
28.Antti368381808954927
29.Samuli53001802623326
30.Elias116521623427886
31.Armas8801575316633
32.Viljami42031512519328
33.Samuel57371510420841
34.Onni101781447924657
35.Emil61301268918819
36.Tuomas154011267528076
37.Petri239481266036608
38.Aleksanteri8141257413388
39.Lauri224851220434689
40.Alexander29901219715187
41.Johan44551208816543
42.Oliver72561197119227
43.Uolevi1101191812028
44.Jalmari5711168712258
45.Erkki193391164630985
46.Sebastian32501162014870
47.Ilari25311122413755
48.Veli87841079319577
49.Eino106451071321358
50.Santeri60031064016643
51.Toivo74671053718004
52.Eemil4390982614216
53.Einari39395759968
54.Juho17142955426696
55.Allan848943410282
56.Kullervo11694199535
57.Aukusti49393039796
58.Juha44107913953246
59.Aulis2461887611337
60.Martti14676860523281
61.Christian1979854910528
62.Benjamin4102807312175
63.Artturi105479779031
64.Väinö8186783816024
65.Juhana113676988834
66.Daniel8010767815688
67.Hermanni57076138183
68.Anton6442759114033
69.Akseli4506757912085
70.Ville25769751033279
71.Elmeri245673489804
72.Vilhelm18270457227
73.Eero17717691224629
74.Mikko37932671244644
75.Valdemar10866336741
76.Kalle11189662917818
77.Eerik111666287744
78.Pentti18322662424946
79.Otto7872648714359
80.Paavo10140626916409
81.Julius5118624511363
82.Jukka33232607639308
83.Joonatan198860097997
84.Aatos265259768628
85.Kaarlo334157619102
86.Henrikki15157375888
87.Markku31731568037411
88.Vilho5577552611103
89.Iisakki29154095700
90.Edvard29654005696
91.Leo12748524517993
92.August38352215604
93.Topias337251958567
94.Wilhelm36150385399
95.Joonas13229502218251
96.Vihtori31150215332
97.Seppo25929494630875
98.Rafael77949215700
99.Aarne387048818751
100.Anders173948786617

Muissa kuin ensimmäisissä etunimissä korostuu kolmitavuisuus. Suosituin kaksitavuinen muu kuin ensimmäinen etunimi on Pekka sijalla 14. Muissa kuin ensimmäisissä etunimissä ei tarvitse niin painottaa lyhyyttä, mutta kuitenkaan ne eivät ole ylettömän pitkiä. Muiden kuin ensimmäisten etunimien lista muodostuu siis varsin erilaiseksi kuin ensimmäisten etunimien lista. Tässä näkyy myös nimien määräytyminen viskurilain mukaan, eli pidemmät nimet tulevat lyhyempien jälkeen.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2023. Eli näin monella miehellä on ollut muuna kuin ensimmäisenä etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty ensimmäisten etunimien ja kaikkien etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Päivitetty: 14.2.2023

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet 2023
Naisten yleisimmät muut kuin ensimmäiset etunimet ovat Maria, Anneli ja Helena. Listassa on 100 yleisintä nimeä.

Naisten yleisimmät kaikki etunimet 2023
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Miesten yleisimmät kaikki etunimet 2023
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.

Kaikki suomalaisten etunimien anagrammit
Kolmasosa suomalaisista etunimistä on anagrammeja. Anagrammissa on samat kirjaimet eri järjestyksessä. Katso lista kaikista suomalaisten etunimistä, jotka ovat toistensa anagrammeja.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.