Jutut »

Miesten yleisimmät etunimet

Miesten yleisimmät ensimmäiset etunimet ovat Juha, Timo ja Matti. Listaus kattaa 100 nimeä.

#etunimi1.
nimi
muu
nimi
kaikki
nimet
1.Juha44438915753595
2.Timo43936434748283
3.Matti412343742778661
4.Kari39267462943896
5.Mikko38173673144904
6.Jari37611259240203
7.Antti372371807255309
8.Jukka33551608539636
9.Mika33467289836365
10.Markku32232572937961
11.Pekka312814615277433
12.Hannu29238410933347
13.Heikki281922249550687
14.Janne27570235229922
15.Ari26650280329453
16.Seppo26640500031640
17.Sami26280144427724
18.Ville25786750033286
19.Marko25063443229495
20.Petri240231269036713
21.Lauri227701217934949
22.Jani22742132924071
23.Teemu20253144221695
24.Erkki201561175031906
25.Harri19674207821752
26.Jorma19480255822038
27.Pentti19226667225898
28.Jarmo18214176119975
29.Eero18120686824988
30.Jaakko180121944137453
31.Jussi17938435622294
32.Pasi17888121919107
33.Risto17548311620664
34.Juho17171952926700
35.Raimo17071208619157
36.Niko16927166918596
37.Toni1671782917546
38.Esa16636283319469
39.Jouni16488236218850
40.Arto15959253618495
41.Markus157982759243390
42.Pertti15698315418852
43.Aleksi156212482340444
44.Tomi1547260416076
45.Tuomas154061270628112
46.Martti15255863723892
47.Vesa15123277517898
48.Reijo15082167416756
49.Olli15011320918220
50.Kimmo14618130215920
51.Joni1452080615326
52.Jouko14478277217250
53.Veikko144651909933564
54.Tommi1433268015012
55.Tero13834105214886
56.Esko13472429317765
57.Joonas13215501818233
58.Eetu12925262215547
59.Henri12715290115616
60.Leo12468508117549
61.Kalle11289661317902
62.Elias112811599027271
63.Jarkko11266120512471
64.Ilkka11093306414157
65.Jesse11089128112370
66.Joona10846145212298
67.Eino106361047821114
68.Paavo10418631516733
69.Tuomo10297210212399
70.Mikael1027694786105062
71.Pauli10172343013602
72.Jere998286210844
73.Onni99521407524027
74.Matias97835467964462
75.Juuso9663104410707
76.Tapio9532105222114754
77.Leevi9081149110572
78.Veli89731088019853
79.Arttu8964199210956
80.Simo8618182710445
81.Jyrki861411499763
82.Joel8464252910993
83.Keijo840613019707
84.Lasse836116319992
85.Niklas8094211410208
86.Väinö8062772915791
87.Aki79888148802
88.Riku78946648558
89.Daniel7821756315384
90.Otto7818643714255
91.Juhani7814274864282678
92.Kai779512599054
93.Toivo75741026417838
94.Veeti750011288628
95.Miika748213158797
96.Mauri739518319226
97.Niilo7303312810431
98.Jarno72986077905
99.Valtteri71642363330797
100.Jan702825379565

Yleisimmät ensimmäiset etunimet ovat suurimmaksi osin ääntämysasultaan kaksitavuisia. Ensimmäinen äänteellisesti kolmitavuinen on Aleksi sijalla 43. Ensimmäiset etunimethän ovat yleisesti kutsumanimiä, ja on ilmeisen tarkoituksenmukaista, että ne ovat lyhyitä. Toisaalta yksitavuisia nimiä ei juuri listalta löydy. Varmaan kaksitavuisuus onkin luonteva ominaisuus. Nimi on riittävän pitkä, jotta se erottuu puheesta hyvin, mutta ei toisaalta ole liian pitkä lausua. Katsottaessa yleisimpiä muita etunimiä, huomataan, että niissä korostuu kolmitavuisuus. Tässä näkyy nimien määräytyminen viskurilain mukaan, eli pidemmät nimet tulevat lyhyempien jälkeen.

Yllä oleva taulukko sisältää tiedot, jotka on päivitetty Digi- ja väestötietovirastosta viimeksi helmikuussa 2022. Eli näin monella miehellä on ollut ensimmäisenä etunimenä kyseinen nimi. Voit myös taulukon yläosassa klikata sarakkeita, niin pääset listauksiin, jotka on järjestetty muiden kuin ensimmäisten etunimien ja kaikkien etunimien mukaan.

Kirjoittaja:

Arkikoodi

Lähteet ja lisätiedot:

Väestötietojärjestelmän suomalaisten nimiaineistot

Julkaistu: 20.1.2023

Uusimmat samoilla tageilla varustetut:

Naisten yleisimmät etunimet
Naisten yleisimmät ensimmäiset etunimet ovat Tuula, Anne ja Päivi. Listauksessa on 100 yleisintä nimeä.

Etunimet jotka palindromeja
Etunimien joukossa on joitakin nimiä, jotka ovat samoja riippumatta siitä luetaanko ne etuperin vai takaperin. Seuraavassa listaus naisten ja miesten etunimistä ja kahden etunimen yhdistelmistä, jotka ovat tällaisia eli palindromeja.

Viskurilaki määrää etunimien rakennetta
Viskurilaki on kielitieteen käsite. Sen mukaan kielessä raskaammat ainekset ikään viskautuvat jälkimmäisiksi. Tämä näkyy myös nimissä. Ensimmäiset etunimet ovat rakenteeltaan kevyempiä, kaksitavuisia, ja jälkimmäiset raskaampia, kolmitavuisia.

Siveä. Kauno-annakka vuodelle 1865
Isak Edvard Sjöman kokosi ensimmäisen suomenkielisen nimipäiväkalenterin. Siitä tuli perusta myös nykypäivän nimipäiville.

Naisten yleisimmät kaikki etunimet
Listaus kattaa niin ensimmäiset kuin muutkin etunimet. Listalla on 100 nimeä.